HAKKIMIZDA

Tetis Biyoteknoloji akademi çalışmaları temelinde 2018 yılında Tübitak BİGG desteği ile kurulmuştur. Denizel kaynakların sağlık ve gıda alanlarında sürüdürülebilir kullanımını hedeflenmektedir. Bu kapsamda atık denizel canlı kaynaklardan balık protein hidrolizatlar, kolajen tip 1, glikozamin glikanlar ve antimikrobiyal peptidlerin yeşil teknoloji kullanarak üretimine yönelik ar-ge çalışmaları gerçekleştirmektedir.

LOGO3.png
 

VİZYONUMUZ

Gelişen biyoteknoloji uygulamaları alanlarında deniz canlıları önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz son 50-60 yıldır Avrupa denizlerinde yapılan çalışmaların ne yazık ki gerisinde kalmıştır. Deniz canlılardan elde edilen sağlık sektöründe yer alan ürün ve ürünler pazarın yaklaşık % 14'ünü oluştururken bu oranın 2023 yılında % 25'lere çıkması beklenmektedir. 2008 yılından beri deniz canlılarından 3000 yeni biyoaktif madde keşfedilmiş ve sadece geçen yıl artan çalışmalar ile birlikte bu rakam 1000'i bulmuştur.

Ülkemizin zengin biyoçeşitliliği sebebiyle kaynakların artık gelişi güzel tüketilmemesi gerekliliği ve bu kaynakların ülke ekonomisine katma değer sağlayıcı özelliklerin ortaya koyulması günümüzde daha da önem kazanmaktadır. Bu sebeple kaynakların tanımlanması potansiyel kullanım alanlarının multidisipliner uygulamalar ile ortaya koyulması önem kazanmaktadır. TETİS BİYOTEKNOLOJİ, sürdürülebilir hedefleri doğrultusu denizlerimizin zengin biyoçeşitliliği ekosistem sağlığı göz önünde bulundurularak ülke ekonomisine sürdürülebilir katma değere sahip nitelikli ürün potansiyelini ortaya koymaktadır.

Ekran Resmi 2018-07-13 17.53_edited.jpg